Cem Yılmaz ve Cüce Komedyenler

Zeki adam Cem Yılmaz.Türkiye'deki meslektaşlarının aksine,komedinin çok ciddi bir iş olduğunun da farkında. Bunu yazdığı,oynadığı,yönettiği her filmde ısrarla gösteriyor. Ali Baba ve 7 Cüceler de her şeyden önce gerçek manada bir komedi filmi. Bu az buz bir şey değil.Malumunuz, türünün diğer örnekleri sinema salonundan çok evde seyredilen,gişesi düşük sosyal medya efekti yüksek filmler. Çünkü sanat başka bir şey ve bunu en iyi bir sanatçı bilir ! Cem Yılmaz gibi...

Ali Baba ve 7 Cüceler'i izlerken, yine hangi zeka ürünü esprilerle karşılaşacağım diye sorgulamaya başlamıştım ki, erkenden teslim oldum.Sosyal medya dilinde veya jargonunda 'kıl' olduğum ne kadar mesele varsa hepsini 'Ti'ye almış Cem Yılmaz. Ama neler neler...Detay istemeyin,izleyin derim.

'Konuşabilmek ile konuşmayı bilmek arasında önemli fark vardır. Mesela çoğu insan ikincisini bilmez' der Cemal Süreyya. Hem bu sözle, hem de  sözün sahibiyle alakalı müthiş göndermeler benden size ipucu olsun.

Bir yandan gülümsediğim bir yandan komedi filminin ciddiye alındığını her daim gösteren sahne ve çekim teknikleriyle etkilendiğim anlarda, ezeli rakiplerine göndermelerini de kaçırmamaya gayret ettim. (Bana göre ezeli bir rakibi yok;rakipsiz.Ancak magazin dünyası işte). 'Osurukla adam güldürmek mesele değil' mesajı, 4.sınıf komedi şeklinde laf sokmaları gibi tekniklerle kocaman bir saygıyı hak ettiğini gözümüze gözümüze sokuyor Cem Yılmaz.

Film biraz uzun evet, bazı sahneler olmasa da olurdu kabul. Ancaaakk. Sinemayı seven,ona emek veren ve güldürmek için uğraşan-kolaya kaçmayan- bir filmin sizleri beklediği de gerçek. Klişelerle dalga geçen, ülkenin 'mozaik' söylemini tiye alan, siyasal esprileyile kendisine yöneltilen eleştirilere cevap veren usta komedyenin Ali Baba ve 7 Cüceler'i kesinlikle izlenmeye değer bir film. 

Yorumlar